Question by Richard: Why Some Caviar cost so much?
Does the taste justified the cost to some caviar cost 1000’s of dollar per ounce?
Answers and Views:
Answer by Temple
Caviar is expensive because fish only lay so many eggs.
Roe is cheaper.
The taste of caviar is not worth the price.
Well, that is to say, unless you have so much money that you can throw it away for some fish eggs.
And then it still isn’t worth it.
Delicious?
Yes.
I’m gonna preach now – if one wants to spend thousands of dollars on caviar then I suggest that one might go and feed some hungry people.
They won’t care if it’s caviar or goose eggs.
Feed people who are hungry and leave this question of caviar to those who don’t give a damn if starving people eat or not.
Read all the answers in the comments.
Add your own answer!
ken b says
Supply and demand.
almarj70 says
No, thanks to our penchant for caviar the poor sturgeon is almost extinct!
Somewhere in Time says
Coz some fish discovered birth control.